«Yapı Kredi Bank Azərbaycan» QSC 2022-ci ilin ikinci rübünü mənfəətlə başa vurub
2022-ci ilin ikinci rübündə “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə xalis mənfəətini əhəmiyyətli dərəcədə artıraraq, 1 milyon 361 min AZN-ə çatdırıb.
Qeyd olunan dövr üçün bankın aktivləri 383.8 mln. manat, kredit portfeli ise 220.9 mln manat olmuşdur. Ötən ilin sonu ilə müqayisədə müştərilərə verilən kreditlərin ümumi həcmində 26% olmaqla, biznes kreditlərinin 36% artımı müşahidə edilib. Belə ki, korporativ müştərilərə verilən kredit portfelinin həcmi ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə artaraq 2022-ci ilin ikinci rübündə 160 milyon manata çatmışdır və xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, həmin portfelin iqtisadi sahələr üzrə strukturunda qeyri-neft sektoru üstünlük təşkil edir.
2022-ci ilin nəticələrinə görə hazırda bankın tutulmalardan sonra məcmu kapitalı artaraq 76.3 milyon manat çatıb. Mövcud qanunvericiliyə əsasən minimum məcmu kapital norması 50 milyon manatdır.
Cari ilin ikinci rübündə I dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı 29%, məcmu kapitalının adekvatlıq əmsalı isə 31% olmuşdur. Nəticə etibarilə, bankın kapital adekvatlığı göstəriciləri tənzimləyici orqanın müəyyən etdiyi normalardan əhəmiyyətli dərəcədə yüksək olmuşdur. Qeyd edək ki, Mərkəzi Bankın tələblərinə görə məcmu kapitalın adekvatlılıq əmsalı minimum 10% olmalıdır.
Əsas səhmdarları Koç Holding (Türkiyə) olan bank, Azərbaycanda Bakı və Sumqayıt şəhərlərində yerləşən filialları, 7/24 xidmət göstərən Telefon Mərkəzi (*0444) və İnternet/Mobil Bankçılıq məhsulları ilə müştərilərə geniş çeşiddə xidmət verməkdədir.

Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC completed the second quarter of 2022 with a profit
In the second quarter of 2022, Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC significantly increased its net profit compared to the corresponding period last year, which made AZN 1 million 361 thousand.
During this period, the bank's assets and loan portfolio have reached, respectively, AZN 383.8 and 220.9 mln. Compared to the end of last year, the volume of business loans has increased by 36 %, which is 26 % of the total volume of loans issued to customers. Thus, the volume of the loan portfolio issued to corporate clients increased compared to the same period last year and reached AZN 160 million in the second quarter of 2022; herewith, it is of particular note that in the portfolio structure by industries, the non-oil sector prevails.
For the past period of 2022, the bank’s total capital after deductions has increased to AZN 76.3 million. According to the legislation in force, the minimum rate of total capital is AZN 50 million.
In the second quarter of the current year, the Tier 1 and total capital adequacy ratios were 29 and 31 %, respectively. As a result, the bank's capital adequacy ratios turned out to be significantly higher than the rates set by the regulatory body. It should be noted that according to the Central Bank’s requirements, the total capital adequacy ratio should be at least 10 %.
The bank, the main shareholder of which is Koç Holding (Turkey), with branches located in Azerbaijan in Baku and Sumgayit, 24/7 Call Center (*0444), and Internet/Mobile Banking products provides customers with a wide range of services.