• “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC  2022-ci  il üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Ötən ili uğurla bitirən Bankın xalis mənfəəti 1 milyon 153 min manat təşkil edib.
Ötən il ilə müqayisədə Bankın faiz gəlirləri 18% artaraq 26.2 milyon manat, qeyri-faiz gəlirləri 31.3% artaraq 18.9 milyon manat təşkil edib. Ümumilikdə isə, Bank 2022-ci ili 24.1 milyon manat xalis faiz gəliri ilə başa vurub.
Maliyyə nəticələrinə əsasən, 2021-ci illə müqayisədə 2022-ci ildə bankın aktivlərinin həcmində 22.1% artım qeydə alınıb. Bununla da hesabat dövrünə bankın cəmi aktivləri 481.9 milyon manat təşkil edib.
Bankın istehlak və biznes kreditlərinə olan müştəri marağı maliyyə göstəricilərində özünü göstərmişdir. Belə ki, keçən ilin sonu ilə müqayisədə bankın ümumi kredit portfeli 35.5% artmış və 236.9 milyon manat olmuşdur, biznes kreditləri 44.3% artaraq 169.2 milyon manat, həmçinin müştərilərin ehtiyaclarını nəzərə alaraq təklif edilən istehlak kreditləri portfeli 12.8% artaraq 45.3 milyon manat olmuşdur.
Sahibkarlara və fiziki şəxslərə yüksək xidmət və xüsusi yanaşma banka olan inamı daha da artırmışdır və bankın depozit portfeli ötən il ilə müqayisədə 27.6% artaraq 363.9 milyon manat təşkil etmişdir. Fiziki şəxslər üçün bu rəqəm 17.9% artaraq 80.8 milyon manat, hüquqi şəxslər üçün 30.7% artaraq 283,1 milyon manat təşkil edib.
2022-ci ilin göstəricilərinə əsasən “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC  Azərbaycan Mərkəzi Bank tərəfindən müəyyən olunmuş prudensial normativləri lazımı səviyyədə yerinə yetirmişdir.  Belə ki, müvafiq dövrün sonuna bankın I dərəcəli kapitalının adekvatlıq əmsalı 26.6%, məcmu kapitalının adekvatlıq əmsalı isə 28.1% olmuşdur. Bankın tutulmalardan sonra məcmu kapitalı 75.1 milyon manat təşkil edib. Qeyd edək ki, mövcud qanunvericiliyə əsasən minimum məcmu kapital norması 50 milyon manatdır.
Korporativ sosial məsuliyyət strategiyasına uyğun olaraq hər zaman sosial məsələlərə həssas münasibəti ilə seçilən “Yapı Kredi Bank  Azərbaycan”  ISO 14001:2015 sertifikatını əldə edən ilk bank olaraq,  ekoloji göstəricilərimizi daha da yaxşılaşdırmaq, eləcə də iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə təkan vermək və ətraf mühitə olan təsirimizi minimuma endirmək əsas hədəflərimizə çevrilmişdir.  Həmçinin BMT-nin Qlobal Sazişinin universal prinsipləri əsasında qlobal iqtisadiyyata və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfə vermək üçün öz üzərinə mühüm və məsuliyyətli korporativ öhdəlik götürmüşdür.

ЗАО «Yapı Kredi Bank Azerbaijan» завершило 2022 год с прибылью.
ЗАО «Yapı Kredi Bank Azerbaijan» объявило финансовые результаты за 2022 год. Чистая прибыль Банка, успешно завершившего прошлый год, составила 1 миллион 153 тысячи манатов.
В сравнении с прошлым годом процентные доходы Банка увеличились на 18% и достигли 26,2 млн манатов; непроцентные доходы возросли на 31,3% и составили 18,9 млн манатов. В целом Банк завершил 2022 год с чистым процентным доходом в 24,1 миллиона манатов.
По финансовым результатам в 2022 году зафиксирован рост объема активов банка на 22,1% в сравнении с 2021 годом. Таким образом, совокупные активы банка за отчетный период составили 481,9 миллиона манатов.
Интерес клиентов к потребительским и бизнес-кредитам Банка отразился на его финансовых показателях. Так, в сравнении с концом прошлого года общий кредитный портфель Банка возрос на 35,5% и составил 236,9 млн манатов, объем бизнес-кредитов увеличился на 44,3% и достиг 169,2 млн манатов, а портфель потребительских кредитов, предлагаемых с учетом нужд клиентов, увеличился на 12,8% и составил 45,3 млн. манатов.
Высокий уровень сервиса и особый подход к предпринимателям и физическим лицам повысили доверие к банку, а депозитный портфель банка увеличился на 27,6% в сравнении с прошлым годом и составил 363,9 миллиона манатов. По физическим лицам этот показатель увеличился на 17,9% и составил 80,8 млн манатов; по юридическим лицам он возрос на 30,7% и достиг 283,1 млн манатов.
По показателям 2022 года ЗАО «Yapı Kredi Bank Azerbaijan» выполнило пруденциальные нормативы, установленные Центральным банком Азербайджана, на требуемом уровне. Так, на конец соответствующего периода коэффициент достаточности капитала I уровня Банка составил 26,6%, а коэффициент достаточности его совокупного капитала – 28,1%. Общий капитал банка после вычетов составил 75,1 миллиона манатов. Отметим, что согласно действующему законодательству минимальная норма совокупного капитала составляет 50 миллионов манатов.
Главной целью «Yapı Kredi Bank Azerbaijan» как первого банка, получившего сертификат ISO 14001:2015, всегда отличавшегося чутким отношением к социальным вопросам в соответствии со стратегией корпоративной социальной ответственности, стало дальнейшее улучшение экологических показателей, способствование борьбе с изменением климата и сокращение до минимума воздействия на окружающую среду. Банк также взял на себя важное и ответственное корпоративное обязательство внести свой вклад в мировую экономику и достижение Целей устойчивого развития Организации Объединенных Наций на основе универсальных принципов Глобального договора ООН.