Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC 2020-ci ilin üçüncü rübünü mənfəttələ başa vurdu.
Uzun illərdir uğurla fəaliyyətini davam etdirən “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC cari ilin üçüncü rübünü 1.6 mln manat xalis mənfəətlə başa vurmuşdur.
Bankın 2020-ci ilin üçüncü rübünə dair açıqladığı hesabata əsasən xalis faiz gəlirləri 19.8 mln AZN olmuşdur.
Yapı Kredi Bank Azərbaycan ölkədə real sektorunun dəstəklənməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirmişdir. 3-cü rübün sonu üzrə kredit portfeli 149.6 mln manat təşkil etmişdir və kredit portfelinin iqtisadi sahələr üzrə strukturuna nəzər yetirdikdə bankın əsasən qeyri-neft sektorunu əhatə edən çoxşaxəli maliyyələşdirmə həyata keçirdiyinin şahidi olmaq olar.
Bankın kapital göstəriciləri kifayət qədər qənaətbəxşdir. Belə ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bankın tutulmalardan sonra I dərəcəli kapitalı artaraq 71.1 mln AZN, məcmu kapitalı isə artaraq 74,1 milyon AZN olmuşdur.Eyni dövrdə I dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı artaraq 45%-ə, məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı 47%-ə çatmışdır. Qeyd edək ki, bu göstəricilər yerli qanunvericiliyin minimal tələbindən dəfələrlə çoxdur.
Yapı Kredi Bank Azərbaycan Avropanın bir çox ölkəsində fəaliyyət göstərən bankçılıq qrupunun üzvüdür. Ana səhmdarı Koç Holding (Türkiyə) olan bank, Azərbaycanda bankçılıq sektorunda beynəlxalq təcrübə ilə Bakı və Sumqayıt şəhərlərində yerləşən filialları, 7/24 xidmət göstərən Telefon Mərkəzi (*0444) və İnternet/Mobil Bankçılıq məhsulları ilə müştərilərə geniş çeşiddə xidmət verməkdədir.

ЗАО «Yapi Kredi Bank Азербайджан» завершило третий квартал 2020 года с прибылью
Успешно действующее на протяжении многих лет, ЗАО «Yapi Kredi Bank Азербайджан» завершило третий квартал 2020 года с чистой прибылью в размере 1,6 миллиона манатов.
Согласно отчету банка за третий квартал 2020 года чистый процентный доход составил 19,8 млн AZN.
«Yapi Kredi Bank Азербайджан» продолжил поддержку реального сектора экономики в стране. По итогам третьего квартала кредитный портфель банка составил 149,6 млн манатов, и, если взглянуть на структуру кредитного портфеля по отраслям экономики, будет видно, что банк предоставляет диверсифицированное финансирование, в основном охватывающее ненефтяной сектор.
Показатели капитала банка вполне удовлетворительны. Так, в сравнении с аналогичным периодом прошлого года, капитал I уровня после отчислений увеличился до 71,1 млн AZN, а совокупный капитал - до 74,1 млн AZN.
За тот же период коэффициент достаточности капитала I уровня возрос до 45%, а коэффициент достаточности совокупного капитала достиг 47%. Следует отметить, что эти показатели в разы превышают минимальные требования местного законодательства.
«Yapı Kredi Bank Азербайджан» является членом банковской группы, действующей во многих европейских странах. Обладающий большим международным опытом в банковском секторе Азербайджана банк, основным акционерам которого является «Koç Holding» (Турция), с расположенными в Баку и Сумгаите филиалами, круглосуточно работающим Информационным центром (*0444) и продуктами Интернет/Мобильного банкинга, предлагает своим клиентам широкий спектр услуг.