Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC 2020-ci ilin üçüncü rübünü mənfəttələ başa vurdu.
Uzun illərdir uğurla fəaliyyətini davam etdirən “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC cari ilin üçüncü rübünü 1.6 mln manat xalis mənfəətlə başa vurmuşdur.
Bankın 2020-ci ilin üçüncü rübünə dair açıqladığı hesabata əsasən xalis faiz gəlirləri 19.8 mln AZN olmuşdur.
Yapı Kredi Bank Azərbaycan ölkədə real sektorunun dəstəklənməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirmişdir. 3-cü rübün sonu üzrə kredit portfeli 149.6 mln manat təşkil etmişdir və kredit portfelinin iqtisadi sahələr üzrə strukturuna nəzər yetirdikdə bankın əsasən qeyri-neft sektorunu əhatə edən çoxşaxəli maliyyələşdirmə həyata keçirdiyinin şahidi olmaq olar.
Bankın kapital göstəriciləri kifayət qədər qənaətbəxşdir. Belə ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bankın tutulmalardan sonra I dərəcəli kapitalı artaraq 71.1 mln AZN, məcmu kapitalı isə artaraq 74,1 milyon AZN olmuşdur.Eyni dövrdə I dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı artaraq 45%-ə, məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı 47%-ə çatmışdır. Qeyd edək ki, bu göstəricilər yerli qanunvericiliyin minimal tələbindən dəfələrlə çoxdur.
Yapı Kredi Bank Azərbaycan Avropanın bir çox ölkəsində fəaliyyət göstərən bankçılıq qrupunun üzvüdür. Ana səhmdarı Koç Holding (Türkiyə) olan bank, Azərbaycanda bankçılıq sektorunda beynəlxalq təcrübə ilə Bakı və Sumqayıt şəhərlərində yerləşən filialları, 7/24 xidmət göstərən Telefon Mərkəzi (*0444) və İnternet/Mobil Bankçılıq məhsulları ilə müştərilərə geniş çeşiddə xidmət verməkdədir.

Yapi Kredi Bank Azerbaijan CJSC has completed Q3 of 2020 with a profit
Operating successfully for many years, Yapi Kredi Bank Azerbaijan CJSC has completed Q3 of 2020 with a net profit of 1.6 million manat.
According to the Bank's report for Q3 of 2020, net interest margin amounted to AZN 19.8 million.
Yapi Kredi Bank Azerbaijan has continued to support the real sector of economy in the country. Following the results of Q3, the Bank's loan portfolio amounted to AZN 149.6 million, and when looking at the loan portfolio distribution by industry, it is seen that the Bank provides diversified financing, mainly covering the non-oil sector.
The Bank's capital indicators are quite satisfactory. Thus, compared to the same period last year, Tier I capital after deductions and the total capital increased to AZN 71.1 million and 74.1 million, respectively.
Over the same period, the Tier I capital adequacy ratio increased to 45%, and the total capital adequacy ratio reached 47%. It should be noted that these indicators are several times higher than the minimum local legislation requirements.
Yapı Kredi Bank Azerbaijan is a member of a banking group operating in many European countries. This bank, the main shareholder of which is Koc Holding (Turkey), with its wide international experience in the banking sector of Azerbaijan, branches located in Baku and Sumgait, 24/7 Call Center (* 0444), and Internet/Mobile Banking products, provides customers with a wide range of services.