• Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC 2020-ci ilin ikinci rübünü pandemiyaya bağlı yaranmış cari vəziyyətə baxmayaraq, 471.59 min AZN xalis mənfəətlə başa vurmuşdur.
Bankın 2020-ci ilin ikinci rübünə dair açıqladığı hesabata əsasən xalis faiz gəlirləri 13.5 mln AZN olmuşdur. Eyni zamanda, qeyd edilən dövr ərzində bankın əməliyyat mənfəəti 6.5 mln AZN olmuşdur
Yapı Kredi qlobal bankçılıq təcrübəsini Azərbaycanda tətbiq etməyə davam etmişdir və nəticədə müştərilərinin etimadını qazanmışdır. Belə ki, bankın kredit portfeli 159.4 mln AZN olmuş, daşınmaz əmlak kreditlərində ötən ilin sonu ilə müqayisədə 12% artım müşahidə olunmuşdur.
Bankın kapital göstəriciləri kifayət qədər ürəkaçandır. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2020-ci ilin ikinci rübünün sonunda bankın I dərəcəli kapitalı 7% artaraq 71 mln AZN, məcmu kapitalı 2% artaraq 73,3 mln AZN-ə çatmışdır. I dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı 39.5%-ə, məcmu kapitalın adevatlılıq əmsalı isə 40.7%-ə yüksəlmişdir. Həmçinin, bankın leverec əmsalı 2019-cu ilin anoloji dövrü ilə müqayisədə 42% artaraq, 19% təşkil etmişdir. Qeyd edək ki, bu göstəricilər yerli qanunvericiliyin minimal tələbindən dəfələrlə çoxdur.
Covid 19 virusun yayılmasının qarşısının alınması məqsədi ilə bank həm əməkdaşlarının, həm müştərilərinin sağlamlığını qoruyaraq, müştərilərinə bir çox bank əməliyyatlarını həyata keçirmək üçün geniş rəqəmsal alternativlər təqdim etmişdir. Bu müddət ərzində xidmətə sərhəd tanımayan “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” internet və mobil bank sistemini yeniləyərək yüksək müştəri məmnuniyyətinə nail olmaq üçün təkmilləşdirilmiş xidmət göstərməyə davam etmişdir.
Yapı Kredi Bank Azərbaycan Avropanın bir çox ölkəsində fəaliyyət göstərən bankçılıq qrupunun üzvüdür. Əsas səhmdarlarıı Koç Holding (Türkiyə) və UniCredit (İtalya) olan bank, bankçılıq sektorunda beynəlxalq təcrübəsi ilə Azərbaycanda Bakı və Sumqayıt şəhərlərində yerləşən filialları, 7/24 xidmət göstərən Telefon Mərkəzi (*0444) və İnternet/Mobil Bankçılıq məhsulları ilə müştərilərə geniş çeşiddə xidmət verməkdədir.

Yapi Kredi Bank Azerbaijan CJSC has completed Q2 of 2020 with a profit
Yapi Kredi Bank Azerbaijan CJSC has completed Q2 of 2020 with a net profit of AZN 471.59 thousand, despite the current situation with the pandemic.
According to the Bank's report for Q2 of 2020, net interest margin amounted to AZN 13.5 million. Herewith, the Bank's operating profit for the specified period amounted to AZN 6.5 million.
Yapi Kredi continued to apply the global banking experience in Azerbaijan and as a consequence, won the trust of its clients. Thus, the Bank's loan portfolio amounted to AZN 159.4 million; loans for real estate increased by 12% compared to the end of last year.
The Bank's capital indicators are quite optimistic. Compared to the same period last year, following the results of Q2 of 2020, the Bank's Tier I capital increased by 7% and reached AZN 71 million, and the total capital increased by 2% and amounted to AZN 73.3 million. The Tier I capital adequacy ratio and the total capital adequacy ratio increased to 39.5 and 40.7%, respectively. Also, the Bank's leverage ratio increased by 42% compared to the same period in 2019 and amounted to 19%. It should be noted that these indicators are several times higher than the minimum local legislation requirements.
To prevent the spread of the COVID-19, the Bank has provided its customers with a wide range of digital alternatives to a variety of banking transactions, thereby protecting both its employees’ and customers’ health. During this period, Yapi Kredi Bank Azerbaijan, not putting bounds to servicing, has continued to improve the quality of services by upgrading its Internet Banking and Mobile Banking systems and achieved a high level of customer satisfaction.
Yapı Kredi Bank Azerbaijan is a member of a banking group operating in many European countries. This bank, the main shareholders of which are Koc Holding (Turkey) and UniCredit (Italy), with its wide international experience in the banking sector of Azerbaijan, branches located in Baku and Sumgait, 24/7 Call Center (* 0444), and Internet/Mobile Banking products, provides customers with a wide range of services.