• Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC 2020-ci ilin ikinci rübünü pandemiyaya bağlı yaranmış cari vəziyyətə baxmayaraq, 471.59 min AZN xalis mənfəətlə başa vurmuşdur.
Bankın 2020-ci ilin ikinci rübünə dair açıqladığı hesabata əsasən xalis faiz gəlirləri 13.5 mln AZN olmuşdur. Eyni zamanda, qeyd edilən dövr ərzində bankın əməliyyat mənfəəti 6.5 mln AZN olmuşdur
Yapı Kredi qlobal bankçılıq təcrübəsini Azərbaycanda tətbiq etməyə davam etmişdir və nəticədə müştərilərinin etimadını qazanmışdır. Belə ki, bankın kredit portfeli 159.4 mln AZN olmuş, daşınmaz əmlak kreditlərində ötən ilin sonu ilə müqayisədə 12% artım müşahidə olunmuşdur.
Bankın kapital göstəriciləri kifayət qədər ürəkaçandır. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2020-ci ilin ikinci rübünün sonunda bankın I dərəcəli kapitalı 7% artaraq 71 mln AZN, məcmu kapitalı 2% artaraq 73,3 mln AZN-ə çatmışdır. I dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı 39.5%-ə, məcmu kapitalın adevatlılıq əmsalı isə 40.7%-ə yüksəlmişdir. Həmçinin, bankın leverec əmsalı 2019-cu ilin anoloji dövrü ilə müqayisədə 42% artaraq, 19% təşkil etmişdir. Qeyd edək ki, bu göstəricilər yerli qanunvericiliyin minimal tələbindən dəfələrlə çoxdur.
Covid 19 virusun yayılmasının qarşısının alınması məqsədi ilə bank həm əməkdaşlarının, həm müştərilərinin sağlamlığını qoruyaraq, müştərilərinə bir çox bank əməliyyatlarını həyata keçirmək üçün geniş rəqəmsal alternativlər təqdim etmişdir. Bu müddət ərzində xidmətə sərhəd tanımayan “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” internet və mobil bank sistemini yeniləyərək yüksək müştəri məmnuniyyətinə nail olmaq üçün təkmilləşdirilmiş xidmət göstərməyə davam etmişdir.
Yapı Kredi Bank Azərbaycan Avropanın bir çox ölkəsində fəaliyyət göstərən bankçılıq qrupunun üzvüdür. Əsas səhmdarlarıı Koç Holding (Türkiyə) və UniCredit (İtalya) olan bank, bankçılıq sektorunda beynəlxalq təcrübəsi ilə Azərbaycanda Bakı və Sumqayıt şəhərlərində yerləşən filialları, 7/24 xidmət göstərən Telefon Mərkəzi (*0444) və İnternet/Mobil Bankçılıq məhsulları ilə müştərilərə geniş çeşiddə xidmət verməkdədir.

• ЗАО «Yapi Kredi Bank Азербайджан» завершило второй квартал 2020 года с чистой прибылью в размере 471,59 тыс. AZN, несмотря на текущую ситуацию с пандемией.
Согласно отчету банка за второй квартал 2020 года чистый процентный доход составил 13,5 млн AZN. При этом операционная прибыль банка за указанный период составила 6,5 млн AZN.
«Yapi Kredi» продолжил применять мировой опыт банковской деятельности в Азербайджане, в результате чего завоевал доверие своих клиентов. Так, кредитный портфель банка составил 159,4 млн AZN, кредиты на недвижимость увеличились на 12% в сравнении с концом прошлого года.
Показатели капитала банка достаточно оптимистичны. В сравнении с аналогичным периодом прошлого года, по итогам второго квартала 2020 года капитал I уровня банка увеличился на 7% и достиг 71 млн. AZN, а совокупный капитал возрос на 2% и составил 73,3 млн AZN. Коэффициент достаточности капитала I уровня увеличился до 39,5%, а коэффициент достаточности совокупного капитала - до 40,7%. Также коэффициент левереджа банка возрос на 42% в сравнении с аналогичным периодом 2019 года и составил 19%. Следует отметить, что эти показатели в разы превышают минимальные требования местного законодательства.
Чтобы предотвратить распространение вируса COVID-19, банк предоставил своим клиентам широкий спектр цифровых альтернатив множества банковских операций, сохраняя здоровье как своих сотрудников, так и клиентов. В этот период «Yapi Kredi Bank Азербайджан», не признающий границ в области обслуживания, продолжил совершенствовать качество предоставляемых услуг путем модернизации своей системы интернет-банкинга и мобильного банкинга, достигнув высокого уровня удовлетворенности клиентов.
«Yapı Kredi Bank Азербайджан» является членом банковской группы, действующей во многих европейских странах. Обладающий большим международным опытом в банковском секторе Азербайджана банк, основными акционерами которого являются «Koç Holding» (Турция) и «UniCredit» (Италия), с расположенными в Баку и Сумгаите филиалами, круглосуточно работающим Информационным центром (*0444) и продуктами Интернет/Мобильного банкинга, предлагает своим клиентам широкий спектр услуг.